PORODIČNO PRAVNA ZAŠTITA
Porodičnom zaštitom uređuju se prava i dužnosti članova porodice, prava i dužnosti bračnih drugova, kao i obaveze roditelja prema djeci i obrnuto.
Osnovni zakonski propis koji regulira porodično pravne odnose je Porodični zakon, kojim su Centru za socijalni rad utvrđena ovlaštenja u; postupcima razvoda braka tj. posredovanja, kao i stručne pomoći zaštite prava i interesa članova porodice u svim slučajevima poremećenih bračnih odnosa.
Starateljstvo
Starateljstvo je oblik zaštite maloljetnih lica bez roditeljskog staranja i punoljetnih lica koja nisu sposobna ili koja nisu u mogućnosti starati se o sebi, svojim pravima, interesima i obavezama. Svrha starateljstva je zamjena roditeljskog staranja, odnosno zaštita ličnosti i interesa punoljetnih štićenika, naročito njihovim liječenjem i osposobljavanjem za samostalan život i rad. To znači da poslove starateljstva vrši Organ starateljstva preko imenovanog staraoca ili neposredno preko stručnog lica.
U skladu sa odredbama Porodičnog zakona Organ starateljstva u pripremanju, donošenju i provođenju svojih rješenja, odnosno pojedinih mjera koristi sve oblike socijalne zaštite, metode socijalnog i drugog stručnog rada, kao i usloge socijalnih, zdravstvenih, obrazovno – odgojnih i drugih organizacija i ustanova.
Starateljstvom za posebene slučajeve pruža se zaštita osobama koja imaju poslovnu sposobnost, ali su faktički spriječena da lično u pojedinim poslovima i sporovima, odnosno onemogućena su za određeno vrijeme samostalno djelovati i kvalificira se:
Centar za socijalni rad tj. Organ starateljstva preuzima staranje o maloljetnoj djeci onda kada roditelji nad njima ne vrše roditeljsko pravo. Porodični zakon normira da se pod starateljstvo stavljaju maloljetna lica u slučajevima:
Usvojenje – kao poseban oblik porodično pravne zaštite djece bez roditeljskog staranja regulisan je odredbama Porodičnog zakona i to: članom 91 – 123., kojima su propisani uvjeti, postupak zasnivanja usvojenja, kao i prava i dužnosti koji proizilaze iz potpunog i nepotpunog usvojenja.
Hraniteljstvo
U skladu sa Zakonom o hraniteljstvu u Federaciji Bosne i Hercegovine pod hraniteljstvom se smatra oblik zaštite izvan vlastite porodice kojom se djetetu ili odraslom licu osigurava odgovarajući porodični smještaj i zaštita u hraniteljskoj porodici.
Hraniteljstvo prema potrebama hranjenika može biti:
O smještaju djece ili odraslih osoba u hraniteljsku porodicu kao i prestanku smještaja, Centar za socijalni rad provodi postupak i donosi rješenje u prvom stepenu uz saglasnost nadležnog Ministarstva zdravstva, rada i socijalne politike USK-a, te sa hraniteljskom porodicom sklapa ugovor o hraniteljstvu.
Posredovanje
Prije pokretanja postupka za razvod braka bračni partneri ili oba bračna partnera koji imaju djecu nad kojim ostvaruju roditeljsko staranje dužni su u skladu sa odredbama Porodičnog Zakona FBiH podnijeti zahtjev za posredovanje fizičkom ili pravnom licu ovlaštenom za posredovanje.
Centar za socijalni rad je dužan da u roku od 8 dana od dana podnošenja zahtjeva pozove oba bračna partnera da prustupe i učestvuju u postupku posredovanja. Svrha posredovanja je između ostalog otklanjanje uzroka koji su doveli do poremećaja bračnih odnosa i izmirenje bračnih partnera. Ako se u postupku posredovanja bračni partneri ne izmire, nastojaće se da oni postignu sporazum o tome sa kim će živjeti njihova maloljetna djeca nad kojim se ostvaruje roditeljsko staranje, o odnosima djece sa roditeljem sa kojim neće živjeti, o njihovom izdržavanju i ostalim sadržajima roditeljskog staranja. O posredovanju se sačinjava zapisnik i dostavlja bračnim partnerima. Tužba za razvod braka se može podnijeti samo pod uslovom da je prethodno okončan postupak posredovanja i da je uz tužbu priložen zapisnik o posredovanju.
Potrebna dokumentacija: